Det händer mycket i Dorotea i vinter. Skidbacken har öppet, bio arrangeras för daglediga, flera fisketävlingar hålls – och så görs en nysatsning på Doroteadagen.
För den som vill ha en aktiv fritid i vinter finns mycket att göra i Dorotea. Skidbacken, som startade upp liftarna efter nyår och drivs av Dorotea IF, har öppet på fredagar och söndagar. Förutom att backen är öppen för allmänheten så anordnar klubben även skidträning för barn- och ungdomar flera kvällar i veckan.
Det är nu också tredje säsongen som kommunens nya pistmaskin ser till att både backarna och längdspåren håller hög klass. En nyhet för i år är dessutom att alla längdspår är möjliga att pista.
– Inför denna säsong har vi röjt och breddat det kuperade femkilometersspåret. Tidigare var det för smalt för pistmaskinen, men nu tar vi oss fram där också, vilket förstås gör att vi kan hålla högre kvalitet på även det spåret, säger kommunens kultur- och fritidschef Linnea Johansson.
Lördag 8 februari arrangeras Doroteadagen. Ett evenemang som hade uppehåll under pandemin och som sedan gått lite på sparlåga efter att tidigare arrangören Lions lade ner sin verksamhet.
– Men i år görs en nysatsning. Det är föreningarna och företagarna i Dorotea som hjälps åt för att skapa ett trevligt arrangemang, säger Linnea Johansson.
På programmet för Doroteadagen står bland annat brädspel i Centrumhuset, veteranskotertävling på Björnvallen, utställning med Södra Lapplands fotoklubb och dans med pub på Medborgarhuset.
I Dorotea finns flera fina anläggningar för den som vill sporta i vinter. Vill du åka skridskor kan du göra det på den isbana som varje vinter spolas upp bakom Medborgarhuset. För inomhussporter finns både simhallen och sporthallen inne i Medborgarhuset. Söker du istället avkoppling och något lite lugnare kan biblioteket vara ett alternativ.
Är du sugen att testa på gruppträning i sporthallen arrangeras lördag 15 mars ett träningskonvent.
– Vi har kört det tidigare år och det har varit uppskattat. Nu blir det en halvdag som handlar om att skapa en mötesplats samtidigt som det ges möjlighet att träna eller testa på gruppträning för den som inte gjort det tidigare, säger Linnea Johansson.
Text: Jens Larsson
Foto: Dorotea kommun
Fem tips på saker att göra i Dorotea i vinter
Träningskonvent
15 mars arrangeras ett träningskonvent i sporthallen. En halvdag för dig som vill testa på träning i grupp.
Bio för daglediga
En gång i månaden anordnas bio i Medborgarhuset för daglediga. En välbesökt aktivitet där det först visas en film och sedan bjuds det på fika för en stunds samvaro. På kommunens hemsida hittar du information om vilka dagar och tider detta arrangeras.
Slädhundskörning
Hos Kristin och Martin Saravin på Mårdsjö Huskies erbjuds allt från ett mysigt besök hos deras hundar på gården till både korta och långa turer med släde och draghundar.
Pimpeltävlingar
Runt om i kommunen hålls flera pimpeltävlingar. Bland annat arrangeras populära Björnrycket på Bergvattensjön mitt inne i Dorotea. Kalender med datum för fisketävlingarna hittar du på dorotea.se.
Musik
Dorotea musik- och riksteaterförening anordnar flera arrangemang under vintern. Bland annat kommer multimusikerna Maja Långbacka och Matilda Bådagård till Medborgarhuset 21 februari. ”En konsert med den färgstarka duon är som att träda in i ett alldeles särskilt musikaliskt universum där genregränser utmanas och tradition möter progression.” (riksteatern.se)






