I Strömsund uppmärksammas kvinnliga konstnärer, hantverkare och musiker på den Internationella kvinnodagen.
Lördagen den 8 mars var det då dags för den årliga Konst- och Hantverksutställningen på Folkets hus i Strömsund. En utställning som vill visa upp delar av alla de duktiga och driftiga kvinnor som finns runt om i kommunen.
På plats visades måleri, vävda alster, tovat, glassmycken, broderi och mycket annat. Det var kvinnor från olika delar av kommunen som passade på att visa upp sina hantverk. Dagen var ett tillfälle för konstnärer och hantverkare att få berätta om sina hantverk, vilka material man jobbade med, olika typer av tekniker och mycket annat. Många spännande och intressanta samtal fördes runt om i utställningslokalen.
Det var även ett tillfälle för utställarna att få träffa varandra och ta del av varandras kunskaper och erfarenheter.
Det är Maud Persson från Tullingsås som både är initiativtagare och arrangör för dagen. Maud är en välkänd person i Strömsund och hennes drivkraft för just den här dagen är att skapa en mötesplats med kreativitet och glädje i fokus.
Det är en hel del arbete som ligger bakom arrangemanget, berättar Maud. Lokal ska bokas, utställare ska kontaktas, lotteri med vinster ska färdigställas, musiker ska bokas och det ska möbleras och det ska bakas.
– Alla är så positiva och det gör jobbet lättare och roligare, säger Maud.
Att detta sker just den 8 mars är viktigt för Maud. Den 8 mars har sedan 1910 firats som den Internationella kvinnodagen, en dag då kvinnors situation runt om i världen lyfts fram. I starten handlade det om att hedra kvinnorörelsen och stödja kampen för kvinnlig rösträtt. 1975 togs initiativet för att införa en gemensam kvinnodagen av FN och idag handlar dagen dels om att uppmärksamma alla de kvinnor som genom åren kämpat för kvinnors rättigheter, men även att uppmärksamma kvinnors situation runt om i världen.
Maud tycker att det är viktigt att vi just denna dag reflekterar lite extra över hur kvinnors situation ser ut runt om i världen.
I Strömsund avslutas dagen med en konsert i Ströms kyrka. En konsert med kvinnliga musiker och sångare där alla intäkter går oavkortat till Act – Svenska kyrkan och dess arbete för kvinnors situation runt om i världen.
Genom Mauds initiativ kan vi både få ta del av kvinnors skaparkraft på hemmaplan, reflektera över hur andra kvinnor runt om i världen har det just nu, samt att ekonomiskt kunna hjälpa till med att skapa förändring. Vilken dag!
Text och foto: Britt-Inger Roos



